Pozdrav od Aničky Hrdinové

Ahoj všem ze Sport Hradec rodiny.
Velmi rádi vám přidáváme nejnovější informace o Aničce Hrdinové, na kterou jsme vybírali v ročníku 2019.
————————
Moc Vás i všechny z NF Sport Hradec Cupu, přispěvatele i pomocníky zdravíme.  Chtěli bychom vám ještě jednou mockrát poděkovat za věnovanou částku.

Léčba, rehabilitační pobyty a pomůcky pro naší Aničku stojí každoročně nemalé peníze. Snažíme se udělat vše pro to, aby byla co nejvíce samostatná a dokázala se zapojit do běžného života.  Pohybuje se sice na mechanickém vozíčku, ale je schopná zvládnout pár kroků s pomocí chodítka. Bohužel bolestivých, kvůli propadajícím kolenům a zborcené klenbě nožní. Snažili jsme se hledat různá operativní řešení. Díky otevřenosti lékařů jsme pochopili, že výsledek je nejistý a mnohdy nevratný.

Na začátku tohoto roku nám na konziliu ortopedů a ortotika bylo nabídnuta možnost řešení pomocí dynamických ortéz, které by fixovaly koleno, aby bolestivě nepropadalo a zároveň postupně upravují i postavení jednotlivých kůstek nohy.

Dynamické ortézy se v Čechách bohužel nevyrábějí a tudíž nejsou hrazené zdravotní pojišťovnou. Vzhledem k částce, o kterou se jedná, jsme půl roku zvažovali a radili se u dalších odborníků, zda jít touto neinvazivní cestou. Pro zvítězilo, ale bez vás a dále NF BigMat bychom je pořídit nemohli.

Celou částku jsme tedy využili na pořízení dynamických ortéz, které nám zhotovila firma Pöhlig ve Vídni. V ceně jsou již zahrnuty nejen ortézy a speciální obuv, ale také následné konzultace a úpravy ortéz, tak jak se bude postavení nohy měnit. Aby léčba měla efekt, musí Anička nosit ortézy 23 hodin denně a postupně co nejvíce nohy zatěžovat.  Ale samozřejmě chůze je pro ni bolestivá a namáhavá a spát v ortézách také není nic pohodlného… Naštěstí je trpělivá a má svůj cíl. Zatím nás čeká každý měsíc dojíždění z Litoměřic do Vídně, aby ortézy upravili podle aktuálního stavu nohy. Je to běh na dlouhou trať a ortézy máme zatím teprve měsíc. Po všech zkušenostech jsme nečekali nějaký okamžitý výsledek. Ale před pár dny jsme ji nechali ujít pár kroků bez ortéz. Potřebovali jsme krátký přesun bez vozíku. Bylo to prý hrozný! Bez ortéz už to prý zkoušet nebude! 🙂
Byli bychom moc rádi, pokud by sama zvládla v budoucnu třeba pár kroků po bytě s pomocí berlí. Velmi by jí to pomohlo se soběstačností a samozřejmě i sebevědomím. Cokoliv navíc by bylo velký bonus. A zatím ji ještě čeká mnoho cvičení a dřiny.
Držte nám prosím palce!
Určitě vám ještě zašleme video či aspoň fotku z nácviku chůze. Pro vás určitě vyloudí i úsměv. Zatím je to boj s bolestí a nepohodlím…
V příloze posíláme alespoň několik fotek s ortézami. Také přikládáme fakturu s potvrzením o provedením platby.
S pozdravem
Hana a Martin Hrdinovi s Aničkou