Radim Brát

Jeho máma Monika nám popsala příběh malého Radima. Zde je:

Dne 22.11.2013 se nám narodil syn Radim. Jakožto i u prvního dítěte jsem měla porod cestou císařem. Vše proběhlo z hlediska doktorů v pořádku a nebyl jediný důvod do budoucna ředpokládat zdravotní problémy.

Ve čtvrtém měsíci jsem si však začala více všímat, že Radim neotvírá pravou pěstičku a vůbec jí nezapojuje do hry s hračkami. Po několika vyšetření syn podstoupil magnetickou rezonanci, kde mu byla zjištěna:
cysta v levé části mozku (40 x 50 x 30 mm)
rozsáhlá atrofie bílé hmoty v okolí cysty
hemiparéza pravé části těla

Příčinou bylo prý silné krvácení do mozku (zřejmě těsně před porodem nebo po porodu), které mimo jiné zapříčinilo i nevratnou ztrátu neuronů v okolí a v místě cysty. Bylo mi jakožto pro laika vysvětleno, že právě tyto neurony byly předurčené k pohybu. Pomocí Vojtovi metody jsme musely neurony, které k tomu nebyly od přírody stavěné, tomu pohybu naučit.

Cvičili jsme tedy 4x denně Vojtovu metodu a 2x týdně chodili na rehabilitaci, kde jsem byla kontrolována, zda cvičení probíhá jak má. Takto jsem cvičila Vojtovku do 1,5 roku. Mezitím Radímek
nastoupil na pobyt do Denního rehabilitačního stacionáře v Hradci Králové. Zde se o jedno cvičení postará odborný personál, o zbytek se musíme postarat my jakožto rodiče.

Dnes je na tom Radim s pohybem tak, že doposud neleze, po zemi spíše přiskakuje (jako žabička), Sedí s nožičkami pod zadkem. Když si chce sednout normálním způsobem (s nataženými nohy dopředu, nebo prostě jen si sednout na židli), plně nefungující svaly z něj udělají „gumového medvídka“. Ten se pak buď klátí na jednu stranu, nebo se jeho páteř v krátké době dostává do úhlu 45° vůči např. opěradlu židle. Pohyb pravou rukou udělá při intenzivním soustředění směrem nahoru. Jiný pohyb v podstatě nezná. Prsty má stále v pěst a v podstatě je uvolní pouze při usnutí, nebo při intenzivní masáži. Je tomu pár týdnů, co se začal stavět o oporu, tak ani nepřipouštím, že by jednou neměl chodit.

Radímek je velice veselý, snaživý a začíná i vzdorovat. Zbožňuje auta a autobusy a asi jako každý malý kluk i svého otce.

V tuto chvíli začínám řešit intenzivní neurorehabilitaci. Celá věc je i pro mě nová a v začátcích. Jedná se o měsíční pobyt v ADELI MEDICAL CENTER v Piešťanech na Slovensku. Je to přesně pro lidi s DMO (dětskou mozkovou obrnou), jako má Radim a cvičí tam s nimi až 6 hodin denně. Má to dobré výsledky, ale je jasné, že je potřeba prý jezdit pravidelně každý rok. Pobyt na jeden měsíc v Pišťanech stojí okolo 100 tisíc.

Radimovi výrazně pomáhá také hypoterapie, kterou bychom chtěli absolvovat ve větší míře.