Míša Tereska

Jsme rodiče osmiletého syna Míši, který se přes bezproblémové těhotenství narodil dva měsíce před termínem a na svět si přinesl dětskou mozkovou obrnou. Díky tomu tak od narození bojuje s postižením pohybového ústrojí, kde jsou nejvíce ovlivněny dolní končetiny. Prvotní prognózy po ultrazvuku mozku a magnetické rezonance nebyly dobré (spastická kvadruparéza), ale to jsme si nepřipustili a pustili se do boje s osudem. Míša sice nechodí, ale díky pravidelným rehabilitacím a každodennímu drilu a cvičení se umí dostat do vzpřímeného kleku a plazení po čtyřech. K tomu zvládá Míša s pomocí asistenta běžnou školu a hlavně jeho největší milovanou věc a to je sport a to v jakékoliv podobě. Sám zkouší sledge hokej, vozíčkářskou atletiku, zdravotní tříkolku nebo monoski. Krom toho je obrovským fanouškem jakéhokoliv sportu a svými znalostmi předčí leckterého dospěláka. Ty většinou překvapí i svým obrovským optimismem a širokým usměvem.

Kromě zmiňovaného každodenního cvičení (složeného z protahování, rehabilitace, posilování) je třeba v jeho léčbě absolvovat rehabilitační pobyty. Tyto se dají rozdělit do dvou kategorií. První, na které přispívá částečně pojišťovna a tak čtyřtýdenní pobyt vyjde na 50tis (např. Ostravské Klimkovice) nebo bez příspěvku (ale s většími dlouholetými úspěchy) které se konají např. ve Slovenských Piešťanech v centru Adeli s cenou necelých 100tis za 14dní.

Míšovi se snažíme umožnit min tři pobyty ročně, na které sháním peníze formou sponzoringu, sběrem a prodejem PET víček nebo z vlastních zdrojů. Po každém takovém pobytu je totiž vidět zvýšená psychická pohoda a zlepšení (malého pokroku) v pohybovém rozsahu. Všechny tyto malé krůčky jsou směřovány k jeho velkému cíli a to zvládnutí chůze nebo minimálně plné soběstačnosti.

Kdyby Vás Míšův osud a život zajímal, můžete ho sledovat nebo se o Míšovi více dozvědět na jeho webových stránkách www.obrna.eu.

S pozdravem rodiče Iva a Michal Tereskovi