pašák Vojta Merta a jeho pozdrav z Liberce

Milí přátelé,

posíláme pozdravy z Liberce a to s opětovnými slovy díků za vaše otevřená srdce, díky kterým se naší rodině od léta volněji „dýchá“ a tím i žije.

Díky vám – Míšo, Petře a Honzo, za to, co nezištně už několik let děláte. Díky vám všem, kteří tyto pány v jejich snahách nenecháváte osamocené. Bylo a je nám ctí, že jste nás do vaší sporthradečácké rodiny přijali.

Vojta měl v první půlce letošního roku větší zdravotní trable. Do poslední chvíle jsme si nebyli jisti, zda budeme moci na závěrečný turnaj Sport Hradec Cup 2017 přijet. Dnes si říkáme, že Vojta už nejspíš na operačním sále věděl, že naše obavy jsou v tomto liché. Věděl, že nemůže dovolit ochudit nás o tu nálož nabíjejících emocí. Zabojoval proto stylem jeho vlastním. To, co jsme pak s vámi všemi prožili, na to se FAKT zapomenout nedá, nabíjí nás to stále.

Na podzim Vojta díky vašemu daru absolvoval další čtyřtýdenní intenzivní rehabilitační terapii metodou therasuit. Celé čtyři týdny Vojta zvládl perfektně a s radostí (skutečně ho to baví J).

Často jsme nuceni přemýšlet o tom, jak odpovídat na otázku: „A pomohlo to Vojtovi, když nechodí“? Víte, jsou mnohem menší zásadní výhry, které ulehčují náš společný život. Pokud posuzujeme, zdali něco Vojtovi pomáhá, je potřeba porovnávat nikoli se zdravým dítětem, ale s dítětem s podobnou diagnózou, které nedostalo stejnou šanci a péči. Za ty roky s Vojtou jsme viděli děti, které pod dohledem odborníků v internátní péči ztuhly, a které proto ani neposadíte, nemluvě o bolestech ze spasmů. Je proto pro nás opravdu satisfakce vidět Vojtu fyzicky a psychicky rozkvést, cítit pod rukama normálnější svalový tonus nebo si usnadnit krmení díky Vojtově lepšímu polykání,  radovat se z toho spolu s ním.  Díky i vám za to.

Z vybraných finančních prostředků plánujeme v terapii pokračovat i v příštím roce. Aktuálně  zvažujeme zakoupení speciálního cvičebního oblečku therasuit, abychom Vojtu mohli takto podpořit i doma. Určitě se případně pochlubíme.

Diplom pašáka – Vojta Merta

Ještě jednou mnohokrát za vše děkujeme.

Kamila, Petr a Vojta Mertovi.