Michaela Michálková

Michalka přišla na svět akutním císařským řezem ve 29. týdnu s váhou 670g, jako velmi nedonošené miminko. I přesto, že ležela měsíc v otrávené plodové vodě, jelikož já jsem měla vleklý zánět slepého střeva, se narodila zdravá. Lékaři mi po operaci sdělili, že jsme dorazily za minutu dvanáct. Hned v prvním týdnu už musela Michalka začít bojovat. Začala krvácet do mozku, dostala epileptické záchvaty, měla problémy s nedovyvinutými plícemi a srdíčkem. Jelikož její tělíčko nedokázalo odvádět mozkomíšní mok, zavedl se jí VP shunt. Michalce se nerozvinul sací reflex a navíc měla velmi poškozené hlasivky. Z neonatologického oddělení v Plzni nás propustili po dlouhých 6měsících.  

Nyní je Michalce třináct let a její diagnóza je DMO kvadruspastická forma, těžká psychomotorická retardace, hydrocefalus s VP shuntem, epilepsie, neurogenní skolióza, reflux, luxace pravého kyčelního kloubu. Jelikož má Miška problémy se zvracením (časté a masivní zvracení) zavedl se jí PEG-J a je krmená sondou přímo do střeva a ze žaludku má zavedenou gastro sondu, která jí odvádí žaludeční šťávy, protože jí špatně funguje žaludek. Bohužel i přes to pořád velmi zvrací, kolikrát i krev. Bohužel lékaři zjistili, že příčina je ta, že častým zvracením má Michalka velmi těžký zánět jícnu, který se snažíme léčit různými léky. Zatím bohužel nic nepomáhá.

Michalka je na úrovni 3-6 měsíčního miminka. Péče je velmi fyzicky i psychicky náročná a vyžaduje, vzhledem ke svému zdravotnímu stavu, 24hodinovou péči. Michalka sama nechodí, neleze, nepřetočí se, sama bez opory nedokáže sedět, neudrží hlavičku, je na plenkách, nemluví. Když je to možné, navštěvuje ráda denní stacionář. I přes všechny její zdravotní potíže a problémy které má, je Michalka velká bojovnice, má ráda pozornost a společnost druhých lidí, je veselá, zvědavá, neskutečně všímavá a společenská mladá slečna. Má ráda výlety, miluje hudbu a dlouhé procházky.

Michalka před dvěma lety podstoupila velmi složitou operaci páteře, nyní s lékaři řešíme levou nohu, která se zdá, že také vypadává z jamky jako ta pravá. Pro úlevu od bolesti zad, ztuhlých svalů i bolavé nohy bychom potřebovaly alespoň 4xročně jezdit na intenzivní rehabilitační pobyt do centra Hájek. Bohužel tyto neurorehabilitace nepomáhá hradit pojišťovna a jeden 10denní pobyt stojí 89tis. Michalce ale velmi pomáhají, vždy tam udělá pár malých pokroků. Pro správný efekt by se tyto rehabilitace měly podstoupit minimálně 4xročně. My na rok 2024 už máme čtyři termíny a cenově to vyjde na neuvěřitelných 356tis. Dále musím řešit speciální autosedačku, protože už mi Miška roste a další nezbytné pomůcky včetně osobní asistence. Byly bychom nesmírně vděčné, kdybyste nám mohli usnadnit naší situaci a pomohli nám přispět na nezbytné rehabilitace.

Předem moc děkujeme.

Michalka s maminkou