Lukyn

Lukášek se narodil dne 12. 12. 2003. Po vyšetření ultrazvuku ve FN v HK, bylo prý nutné těhotenství přerušit. Plod přestal růst. Lukášek se narodil císařským řezem ve 30. týdnu těhotenství. Měřil 36cm a vážil 1060kg. Narodil se malý, ale zdravý. V únoru v  propouštěcí zprávě stálo- nakažený virózou neznámého původu. S dítětem mluvte a pravidelně cvičte Vojtovu metodu.

Chod naší rodiny se od základu změnil. Veškerá péče směřovala k našemu novorozenci. Starším synům jsme plně důvěřovali. Staršího syna 19let čekala maturita a řidičák, mladšího pak taneční. Oba si prošli ne zrovna jednoduchým obdobím. Starší poprvé za volantem a vyboural se, nepřijatý na VŠ. Mladší syn čekal v 19- ti letech své vlastní dítě. Museli jsme se obrnit a jít s manželem dál.

Naše péče spočívala v každodenním boji-krmení, cvičení Vojtovi metody, hraní her za pomocí speciálních pomůcek, pravidelném chození na vycházky za každého počasí. V prvním roce, diagnostikována DMO, pomoc měla RP-Hypoterapie, Kanesterapie a plavání. První pobyt v lázních v únoru nás čekalo první koupání v Termálních lázních ve Velkých Losinách. Plavání v teplé vodě Luky miloval. V únoru 2015 při doporučeném pobytu v Košumberku jsme se naučili Boobatovu metodu. Došlo ke zlepšení jeho celkové motoriky. V létě mu byla aplikována kombinovaná vakcína, po které dostal fíbr.křeče. Následovně diag. Epi.záchvaty. Luky dostal první léky a my měli doma hadrového panáka, téměř bez života. Následoval pobyt V Krči. Ke konci roku 2015 v Klimkovicích Luky poprvé krokoval. Další pobyt v Porubě, Krči, vyšetření v Motole. Luky má asi 10 epi. záchvatů. Od jeho čtyř let jezdíme 1x ročně na pravidelné pobyty do termálních lázní, kdy dochází vždy k uvolnění svalovému tonu na všech končetinách. Na zemi se snaží chvilku hrát se svou hračkou a popolézt si za ní. Bylo období, kdy krokoval v chodítku. Nyní má dolní končetiny tak zkřížené, že pořádně nesedí ani na kočárku.

Již třetím rokem Luky čeká na Baclofenovou pumku, která by mu měla život usnadnit. Došlo by k povolení svalového tonu na dolních končetin a Luky by mohl dál krokovat v chodítku, po uvolnění ručiček by mohl pracoval s I- padem, dotykovou obrazovkou a po uvolnění mluvidel by začal mluvit. Čas našemu malému rychle letí a šance utíká. V Motole si Luky prošel testem na Baclofenovu pumpu, lékaři mu ji schválili a doporučili. A nyní čekáme od května 2015 na rozhodnutí VZP (operace 0,5mil). Lukymu bude v prosinci 13 let a váží 18kg. Již třetím rokem mu každodenně aplikujeme růstový hormon.

Navštěvuje 3x týdně speciální školu na tři hodiny. Moc rád chodí mezi děti, je velice společenský. I když jen rád poslouchá a své rodině odpovídá jednoduchými slovy. Rozumí, zlobí se, když mu někdo nerozumí. Rád by chodil, nebaví ho ležet, proto nás má jako prostředníky ve všech jeho aktivitách. Nejraději by vyrůstal venku a pobýval tam za jakéhokoliv počasí. Miluje kopce, lesy. Jeho páteř a kyčle trpí, proto by potřeboval hlavně k jeho udržení zdravotního stavu motomed viva 2, dále pak do počítače nainstalovat nové programy pro jeho vzdělávání.

V péči o Lukyho se doma střídáme. Luky je dopoledne s mámou a odpoledne s tátou. Oba chodíme do práce a Luky roste a stále potřebuje nové pomůcky. Stárneme, síly ubývají, a proto uvítáme každou pomoc. Všem moc děkujeme. Luky s mámou a tátou.