Kubík Mikšovský

    Kubík se narodil v roce 2015. Bohužel hned po porodu nastaly komplikace a u Kubíka došlo k dětské mozkové obrně. DMO je charakterizována poruchou vývoje motorických oblastí mozku, jejichž důsledkem jsou poruchy hybnosti. 

Jak to vidí rodiče:

Kubík měl velmi komplikovaný porod, kdy prodělal těžkou asfyxii, což je velký nedostatek kyslíku. Kubík po narození musel být do 6 hodin transportován do speciálního inkubátoru a zahájila se okamžitá léčba mozku podchlazením na 72 hodin – tzv. hypotermie.

Následek toho onemocnění Kubíka i nás ovlivňuje prakticky ve všem, je odkázaný na pomoc druhých, sám se nenají, neobleče, neobslouží, nezajde na záchod apod. Pracovat může pouze jeden z nás. Navíc jsme museli při rekonstrukci přemýšlet tak, aby vše bylo bezbariérové a veškeré zájmy a plány podřizovat Kubovi, ale to si opravdu nechceme stěžovat, naopak musíme říct, že nás, jako rodiče dobíjí jeho posun, přestože je pomalejší.

Hlavní je, že má pořád chuť pracovat a je opravdu trpělivý. Pokroky samozřejmě vidět jsou, leze, snaží se dělat různé dovednosti, napodobovat druhé, přestože mu to jde ztěžka. Je velmi společenský, veselý, i lehce ”mazaný”. Dle testu Kubík mentálně odpovídá svému věku, a to je na jeho velký tělesný handicap až zázrak. Kubíkovi jsme teď pořídili speciální kočárek, bude potřebovat taky speciální dynamickou židličku pro prezenční výuku ve školce a škole (jednu má již doma, druhou pojišťovna nehradí a denně přemisťovat tuto pomůcku není opravdu snadné). Dále nás čekají lázně, které jsou sice hrazeny, ale pouze částečně. Čekají nás cvičební pobyty v Hranicích na Moravě v neurocentru. Třikrát týdně k nám chodí fyzioterapeutka na intenzivní rehabilitace. Pokojíček jsme byli nuceni předělat na minitělocvičnu (žebřiny, fitbalony, Bobath válec, Vojtův stůl a další jiné menší či větší pomůcky na rehabilitaci).

Chtěli bychom Kubíkovi pořídit motomed a dětský loped. V brzkém čase nás čeká koupě velkého auta a jeho úprava pro invalidní vozík, chodítko a vertikalizační stojan. Je nám jasné, že náklady se s věkem zvyšují a častěji bývají jednorázové. Vážíme si jakékoliv pomoci.  

Ze srdce moc děkujeme! Kubík, Zuzka a Adam Mikšovští