Další Radimovy pokroky a pozdrav od Brátových

Vážení sportovci, nadšenci a sponzoři,

Píšeme po delší době, abychom Vám předali opět velké DĚKUJEME za to, že jsme díky Vám mohli našemu Radimovi předat péči, kterou bychom jinak nemohli uhradit. Rádi bychom se tedy podělili o trochu radosti z toho, co se za tu dobu podařilo.

Přesto, že jsme již děkovali v dopisech předešlých, dovolte nám prosím popsat Vám souhrnně úspěchy, kterých jsme díky podpoře Sport Cup Hradec Králové s naším synem dosáhli.

První pomůckou, která byla Radimovi darována na základě nabídky a spolupráce s ČSOB se Sport Cup Hradec Králové byla rohová sedačka Leckey. Tato sedačka je přenositelná a dá se tak využít všude. Radimovi slouží k učení se oblékat. Díky tzv. abdukčnímu klínu, který je vpředu, mu zbytečně nepodjíždí pánev. Boční strany sedačky jsou navrženy tak, aby bránily výkyvům v páteři, ale zároveň dává volný prostor k pohybu rukou při oblékání. A že v jeho případě je těch výkyvů v páteři celkem dost. Sedačka Leckey nám prvotně sloužila doma. Vzhledem k úspěchu, že se Radima podařilo integrovat do běžné MŠ, je nyní plně využitá v MŠ J.

Následně byl pořízen Loped – speciální tříkolka. Náš syn ji s radostí využívá na procházkách. Pokud je trochu hezké počasí, nastupuje na řadu.  Radim by se za normálních okolností na kolo stále ještě nebyl schopen posadit. Kolo s postranními kolečky by pro něj bylo též nevyhovující, jelikož by neudržel ze své podstaty nohy na šlapkách, neudržel by se na běžném sedadle kola a neměl by ani oporu zad. To vše mu Loped splňuje a je pro něj tedy náhražkou toho, co zdravé děti jinak běžně v tomto věku již mohou užívat. Loped mu umožňuje nenásilnou formou zpevnit svaly nohou. Výhodný je i v tom, že nemá v sobě zabudovaný volnoběh. Přestane-li Radim sám ze své vůle šlapat, nohy jsou dále poháněné a vykonávají střídavý pohyb. V lázních či ozdravných zařízeních se toto nahrazuje tzv. motomedem. Díky Vám máme procedury i v domácím prostředí J

Dále jsme absolvovali hipoterapeutický pobyt. Zde Radim začal více vnímat svoji pravou ruku a to nejenom díky koníkům, ale i pejskům na canisterapii.

Také jsme dopláceli zádržný systém do auta, jelikož při delších cestách nastával stejný problém jako při sedu Radima na běžných židlích – a to, že mu sjela pánev, záda tak šla do oblouku a ještě se mu klonila páteř k pravé straně (z podstaty diagnózy). Zádržný systém mu tak nahradil kvalitní sed při cestování.

Velkým přínosem pro nás byla možnost pobytu v soukromé klinice Axon. Nepředstavitelnou radostí pro nás bylo, když po absolvování pobytu levou (zdravou) rukou vzal lahvičku s kapičkami a snažil se pomocí té pravé ruky odšroubovat víčko. Světe div se, povedlo se! Radost v jeho očích a pochopitelně i v našich byla nezapomenutelná.  Pokroky však tímto neskončily. Díky tomuto pobytu jsme získali kontakt od jedné maminky a podařilo se nám dostat se do péče Mgr. Hany Čechové. Paní nám předala neuvěřitelný náboj a víru v možné napravení Radimovi špatné chůze a my tak pomalu a jistě vrátili Radima do terapie Vojtovou metodou. Díky spolupráci s paní Mgr. Čechovou, jsme již jednou absolvovali terapeutický pobyt v Chlumu u Třeboně, který organizuje Československá rehabilitační společnost Dr. Vojty. Zde jsme se celý týden zdokonalovali ve cvičení  a byli jsme opravdu pod odborným vedením. Letos tak můžeme jet znovu – i zde budou ještě využity finance od Vás.

Po dobu již ročního cvičení Radima Vojtovou metodou zaznamenáváme posun v oblasti nakročení pravé nohy, kterou dříve tělem spíše přitahoval. Ač má stále tendence na svoji pravou ruku zapomínat, je vidět větší jeho uvědomění a občasné její uvolnění. Ve chvíli velké motivace a vnitřního chtíče, dokáže již ruku z pěstičky otevřít – viz foto J

V tuto chvíli se snažíme ve cvičení hlavně srovnat Radimovi pánev, kterou má dosti posunutou k jedné straně. Cvičení by mohlo změnit jeho postoj a stabilitu celkově. Dokud je naděje, neradi bychom to řešili operativně. Držte nám pěsti, ať nás to jeho tělíčko pustí dál.. Bohužel se to prozatím nedá dopředu odhadnout…, ale díky podpoře Vás a ostatních si můžeme dovolit to ještě nevzdávat.

Za vše Vám mnohokrát děkujeme.

Rodina Brátova